SMEP – systém malých elektronických počítačů
Základní informace
Text psaný strojopisem je citací (s menšími úpravami) z knihy
Výběr informací z organizační a výpočetní techniky. Přehled Systémů malých elektronických počítačů SMEP (cca rok 1982).
Autor: Ing. Václav Vojtěch a kol.
Členové autorského kolektivu:
Ing. Jan Číp, CSc.
Ing. Jaroslav Dvořák
Ing. Rudolf Hofmeister
Ing. Milan Kukačka
Ludmila Kůstková
Ing. Jan Mirvald
Ing. Ivan Pečený
Ing. Josef Seidl
Ing. Zdeněk Vokáč
Předmluva
Systém malých elektronických počítačů označovaný zkratkou SMEP byl v ČSSR přijat jako perspektivní program výpočetní techniky v oblasti minipočítačů a mikropočítačů. Po plánovaném ukončení dříve zavedené výroby jiných typů mikropočítačů bude SMEP představovat hlavní zdroj potřeb národního hospodářství výpočetní technikou této kategorie.
SMEP je tedy právem středem pozornosti široké odborné veřejnosti jako systém, se kterým se v nejbližší době dostane většina uživatelů výpočetní techniky přímo nebo zprostředkovaně do styku.
Trváni tuzemské výroby počítačů lze již počítat na desetiletí. Vezmeme-li v úvahu předcházející dlouholetou tradici výroby a využívání děrnopáskově nebo děrnoštítkově orientovaných výpočetních prostředků, lze bez nadsázky tvrdit, že výpočetní technika tvoří nedílnou a organickou součást většiny hospodářských , technických, vědeckých, správních a dalších činností v ČSSR. Koncepce vývoje, výroby a užití prostředků SMEP představuje v historii čs. výroby výpočetní techniky kvalitativně novou úroveň, neboť dosud jsme se nesetkali s programem té šíře a komplexnosti jako je program SMEP. Modularita, variabilnost, rozsah souboru technických prostředků a programové vybavení tvoří základnu, ze které vycházejí široké aplikační možnosti SMEP.
Dosavadní praxe výroby ucelených výpočetních systémů vedla k zjednodušeným přístupům jak na straně dodavatelů, tak na straně uživatelů. Koncepce SMEP postavila obě strany do zcela nové situace, ve které již řada věcí neplatí a ve které je třeba začít mnohé budovat od základů znovu.
Obvyklé počáteční potíže, které provázejí zavádění každého nového programu výpočetních prostředků, mají v případě SMEP svoje specifické příčiny vyplývající z jeho rozsahu.
Zdrojem nedorozumění a příčinou mnoha komplikací je nízká úroveň informovanosti o zásadních principech skladby a funkce systému a nedostatečně fundované nebo zkreslené informace obchodně technického rázu.
Zvláštní číslo Výběru, které dostáváte do ruky, nemůže sice vyřešit všechny nedostatky v informovanosti o SMEP, přesto však autoři doufají, že některé potíže pomůže odstranit. Informace, které nyní publikujeme, hodláme aktualizovat a formou upravených reedic vám znovu nabídnout. Žádáme vás proto o připomínky, rady i kritiku, která by přispěla k dokonalejšímu provedení příštího vydání rozšířeného o další informace. Tyto připomínky zasílejte na adresu: Kancelářské stroje, odbor obchodní politiky, Melantrichova 12, 111 90 Praha 1.